Modułowy sterownik bezpieczeństwa MOSAIC M1S

Producenci na całym świecie dążą do tego, aby ich maszyny i instalacje były jak najbardziej wydajne, a przy tym bezpieczne. Stawarza to potrzebę wykorzystywania wielu urządzeń zabezpieczających. W celu zapewnienia najwyższego poziomu bezpieczeństwa SIL 3/PL e pracę każdego elementu musi nadzorować moduł bezpieczeństwa. Może to prowadzić do znacznego zwiększenia kosztów instalacji oraz zajęcia przestrzeni w szafie sterowniczej przez dużą liczbę pojedynczych przekaźników. Problemy te rozwiązuje MOSAIC M1S, czyli modułowy, programowalny sterownik bezpieczeństwa firmy ReeR.

MOdular SAfety Interface Controler w skrócie: MOSAIC
Jest to system składający się z jednostki Master M1 lub M1S, która może pracować autonomicznie, oraz modułów rozszerzeń, które pozwalają rozbudować funkcjonalność sterownika. Nowy moduł M1S daje do dyspozycji użytkownika 8 wejść cyfrowych, 4 pojedyncze wyjścia OSSD, które mogą zostać połączone w 2 pary, 4 wyjścia sygnalizacyjne, 4 wejścia restart/EDM (monitorowanie urządzeń zewnętrznych) oraz 4 wejścia testujące. Sterownik może zostać wzbogacony o 14 modułów rozszerzeń, co w sumie zapewni: 128 wejść, 32 wejścia fieldbus, 32 wyjścia OSSD oraz 48 wyjść sygnalizacyjnych. Tak duża liczba wejść/wyjść zapewniona przez zaledwie kilka kompaktowych modułów pozwala na znaczne ograniczenie kosztów oraz zaoszczędzenie miejsca w szafie sterowniczej.

moduł

 

Programowanie
Sterownik MOSAIC programuje się za pośrednictwem darmowego, dedykowanego środowiska Mosaic Safety Designer z poziomu komputera klasy PC. Łączymy się ze sterownikiem przy pomocy kabla USB-miniUSB. Graficznie, za pomocą bloków funkcyjnych, implementuje się pożądane funkcje, logikę układu oraz przypisuje się odpowiednie wejścia/wyjścia. Ponieważ interfejs jest wyjątkowo czytelny i przyjazny użytkownikowi, tworzenie układów bezpieczeństwa jest czystą przyjemnością. Ponadto program jest w stanie zdiagnozować układ i powiadomić użytkownika o tym, gdzie i jakie błędy występują. Dzięki temu nie trzeba przeglądać krok po kroku wszystkich podłączeń, co zaoszczędzi mnóstwo czasu. Po stworzeniu pożądanego układu, możemy go przetestować jeszcze z poziomu oprogramowania, bez konieczności podłączania urządzeń peryferyjnych i wgrywania schematu do pamięci MOSAIC’a. Sterownik jest zabezpieczony hasłami dwóch poziomów. Hasło pierwszego poziomu pozwala tylko odczytać schemat ze sterownika, a hasło poziomu drugiego daje możliwość podglądu i edycji schematu. Eliminuje to możliwość niepożądanej ingerencji w układ bezpieczeństwa. MOSAIC posiada również pełen rejestr logowań i zmian konfiguracji.

schemat

 

Przemysł 4.0
Moduły komunikacyjne pozwalają zintegrować sterownik bezpieczeństwa MOSAIC z pozostałymi urządzeniami instalacji przemysłowej. Dostępne są następujące moduły komunikacji: Profibus DP, DeviceNET, CANopen, EtherCAT, EtherNET/IP, CC-link, PROFINET, Modbus RTU, Modbus TCP. Jest to bardzo przydatna funkcjonalność pod kątem Przemysłu 4.0, gdyż pozwala przekazać informacje diagnostyczne i procesowe z lokalnego sterownika do centralnych systemów monitorowania i gromadzenia danych.

instalacja przemysłowa

 

Muting
Oprócz standardowych funkcji bezpieczeństwa, m.in. takich jak kontrola zamknięcia osłon, zatrzymanie awaryjne, monitorowanie prędkości obrotowej sterownik MOSAIC M1S pozwala skorzystać z funkcji mutingu w optycznych kurtynach bezpieczeństwa. Muting polega na czasowym zablokowaniu działania kurtyny w celu transportu przedmiotów przez strefę chronioną. Jest to funkcja niezbędna dla linii transportowych oraz systemów paletyzacji.

Nowe moduły
W odpowiedzi na zapotrzebowanie automatyków rodzina MOSAIC poszerzyła się o kilka nowych modułów rozszerzeń, dających jeszcze większe możliwości aplikacyjne. Moduł MI8O4, przydatny przy zabezpieczaniu niewielkich maszyn, oferuje dodatkowe wejścia dla urządzeń zabezpieczających, a także posiada 4 pojedyncze wyjścia OSSD, które mogą zostać połączone w 2 pary. Kolejna jednostka to MO4L HC S8 – sprawdzi się w aplikacjach, gdzie wymagane jest wyjście wysokoprądowe. Oferuje 4 pojedyncze wyjścia OSSD, które można połączyć w 2 pary. Każdy kanał posiada wyjście o obciążalności do 2A, czyli znacznie więcej niż standardowe wyjście PNP, którego obciążalność wynosi do 400 mA. Kolejne nowe moduły to MOS8 i MOS16 – przeznaczone są do zastosowania tam, gdzie nie wymagane są wyjścia bezpieczeństwa. Do dyspozycji użytkownika oddają odpowiednio 8 i 16 programowalnych wyjść, dzięki czemu MOSAIC może pełnić również funkcję standardowego sterownika PLC.

moduły

 

Opisany w tym artykule sterownik bezpieczeństwa MOSAIC firmy ReeR jest jedynie jednym z wielu urządzeń bezpieczeństwa pracy maszyn oraz sygnalizacji oferowanych przez spółkę INSTOM.

Inne produkty
Więcej informacji na temat oferty uzyskają Państwo na stronie: www.instom.com.pl lub wysyłając zapytanie na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dział Automatyki Przemysłowej

Dział Automatyki Przemysłowej

Zapraszamy do kontaktu z Działem Automatyki Przemysłowej

tel: +48 (42) 640 75 86 fax: +48 (42) 640 76 22