Sygnalizatory panelowe WERMA

Sygnalizatory panelowe firmy WERMA cechuje nowoczesny design idący w parze z wysoką jakością wykonania oraz niezawodnością działania.

W ofercie firmy znajdują się sygnalizatory optyczne, akustyczne oraz optyczno – akustyczne przeznaczone do montażu tablicowego w otworach o średnicach 20,5mm (M22) lub 37mm (PG29). Urządzenia oferowane są w szerokiej gamie wysokości oraz kształtów kloszy, a ich średnice zewnętrzne mieszczą się w granicach od 29 do 75mm. Taka różnorodność daje szeroką możliwość dopasowania ich do własnych potrzeb zarówno pod kątem doboru efektu świetlnego – do wyboru jest światło ciągłe, migające i błyskowe, jak i źródła światła - żarówki tradycyjne, żarówki LED oraz światło ksenonowe. W niniejszym artykule pragniemy również przedstawić Państwu inne propozycje z zakresu sygnalizacji takie jak sygnalizatory z rodziny FlexSQUARE oraz światła drogowe serii 890.>

Seria 450 z potwierdzeniem

fot1 Sygnalizator 450 Sygnalizatory serii 450 (Fot. 1) wyróżniają się na tle konkurencji nietypową zasadą działania. W momencie, gdy urządzenie zostanie aktywowane sygnalizator zaczyna świecić światłem ciągłym oraz emitować sygnał akustyczny (brzęczyk). Po naciśnięciu frontu obudowy sygnalizatora, podczas gdy pozostaje on cały czas aktywny, sygnał akustyczny zostaje wyciszony a urządzenie emituje jedynie światło. Sygnalizator wygasza się całkowicie w momencie, gdy sygnał aktywujący go przestanie być nadawany. Urządzenie idealnie sprawdza się w aplikacjach, gdzie wymagana jest wzmocniona sygnalizacja stanów niebezpiecznych lub gdy panel sterowniczy znajduje się w zamykanej szafie lub kasecie sterowniczej. Sygnalizator ma średnicę zewnętrzną 50mm i jest przeznaczony do montażu w otworze o średnicy 20,5mm (M22).

Seria 239 i 816 multicolor

Firma WERMA ma również sposób na rozwiązanie problemów z sygnalizowaniem różnych stanów urządzenia za pomocą jednego sygnalizatora oferując urządzenia wersji multicolor. Firma posiada w swojej ofercie sygnalizator panelowy serii 239 o średnicy zewnętrznej 50mm do montażu w otworze o średnicy 20,5mm (M22) oraz sygnalizator serii 816 przeznaczony do uniwersalnego montażu (szafy sterownicze, panele sterownicze, montaż na rurze) o średnicy zewnętrznej 75mm do montażu w otworze o średnicy 37mm (PG29). Sygnalizator serii 239 ma do wyboru transparentny (niski 22mm, fot. 2) lub mleczny (wysoki 32mm, fot. 3) klosz i może emitować pięć różnych kolorów. Sygnalizator serii 816, pozwalający na wygenerowanie siedmiu kolorów (fot. 4) również jest dostępny w wersji z transparentnym lub mlecznym kloszem. Efekt zmiany koloru uzyskuje się poprzez podawanie w odpowiedniej kombinacji zasilania na styki sygnalizatora.

sygnalizatory  239 sygnalizatory 239

Fot. 2 i Fot. 3 Sygnalizatory 239 w różnych obudowach

sygnalizator 816 multicolor

Fot. 4 Kolory sygnalizatora 816 multicolor

Micro sygnalizatory serii 230/231/232

Sygnalizatory rodziny micro charakteryzują się bardzo małymi wymiarami. Ich średnica zewnętrzna wynosi zaledwie 29mm, a montować je można w otworach o średnicy 20,5mm (M22). Mogą one emitować światło stałe lub błyskowe. Efekt błysku uzyskuje się za pomocą lampki ksenonowej, której wykorzystanie w tak małym urządzeniu jest możliwe dzięki zastosowaniu niewielkiej obudowy, w której mieści się kondensator (fot. 5). Urządzenia tej serii idealnie sprawdzą się m.in. do wskazywania stanu zadziałania danego urządzenia, np. przycisku zatrzymania awaryjnego (fot. 6) lub wyłącznika krańcowego.

 micro sygnalizator ksenonowy

Fot. 5 Micro sygnalizator z lampką ksenonową

 micro sygnalizator montaz

Fot. 6 Micro sygnalizator zamontowany na obudowie przycisku awaryjnego

FlexSQUARE

Ciekawe możliwości dają również urządzenia z rodziny FlexSQUARE, na którą składają się sygnalizatory optyczne serii 853 oraz sygnalizator głosowy serii 153. Cechą charakterystyczną rodziny FlexSQUARE jest kwadratowy kształt urządzeń co pozwala na tworzenie za ich pomocą różnych zestawień i plansz sygnalizacyjnych (Fot. 7). Użytkownik ma również do wyboru kilka efektów świetlnych takich jak: światło ciągłe, światło z podwójnym błyskiem oraz światło EVS, czyli emisja błysków o nieregularnych częstotliwościach. Dostępna jest również wersja multicolor sygnalizatora 853 pozwlająca na wygenerowanie siedmiu różnych kolorów. Całości dopełnia sygnalizator serii 153, odpowiadający wyglądem sygnalizatorom 853, pozwalający na wyemitowanie jednego z ośmiu różnych tonów dźwięku o natężeniu aż 105 dB. Dodatkowo sygnalizatory akustyczne serii 153 wyposażone są w diodę LED, dzięki której można łatwo zidentyfikować, który sygnalizator jest w danej chwili aktywny.

sygnalizatory FlexSquare  sygnalizatory 890

Fot. 7 Przykładowa konfiguracja sygnalizatorów FlexSQUARE       Fot. 8 Sygnalizatory serii 890

Światła drogowe serii 890

Firma WERMA posiada w swojej ofercie również rozwiązania z zakresu sygnalizacji drogowej. Znajdują one zastosowanie, np. na halach magazynowych, w centrach logistycznych, na myjniach. Sygnalizatory serii 890 (Fot. 8) posiadają duże gabaryty dzięki czemu emitowane przez nie światło jest dobrze widoczne. Urządzenia można dowolnie konfigurować m.in. według standardów sygnalizacji drogowej, czyli układu świateł: czerwony, żółty i zielony z możliwością montażu na powierzchni płaskiej lub na rurze. Przejrzystość i dobra widoczność emitowanego światła jest gwarantowana poprzez transparentne, bezbarwne soczewki oraz odpowiedni kształt ich osłon dzięki czemu nawet w nasłonecznionych miejscach sygnał pozostanie czytelny, ponieważ kolorowy będzie jedynie aktywny sygnalizator. Do współpracy z sygnalizatorami serii 890 można zastosować sygnalizator akustyczny wielotonowy lub alarm głosowy serii 190. Urządzenia mogą pracować w temperaturze od -30 do +50 stopni Celsjusza i posiadają stopień ochrony IP65, dzięki czemu spełniają wymogi dla urządzeń przeznaczonych do pracy na zewnątrz.

Pozostałe produkty

Opisane w tym artykule sygnalizatory firmy WERMA stanowią jedynie ułamek szerokiej gamy produktów oferowanych przez firmę WERMA oraz spółkę INSTOM. Więcej informacji na temat oferty produktów firmy INSTOM znajdą Państwo pod adresem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dział Automatyki Przemysłowej

Dział Automatyki Przemysłowej

Zapraszamy do kontaktu z Działem Automatyki Przemysłowej

tel: +48 (42) 640 75 86 fax: +48 (42) 640 76 22